Dijital Reklamcılık İçin Neler Bilmek Gerek

Günümüz gelişen ve globalleşen dünyamız için reklam çok büyük bir önem arz etmektedir. Bu durumun sonucunda da dünyamız ne kadar gelişip ilerliyorsa reklamcılıkta aynı hızda ilerlemektedir. Günümüzde kelime haznemizde yeni yeni yer edinen dijital reklamcılıkta bu durumun bir kaçınılmaz bir sonucu olmaktadır. Artık günler o kadar hızlı ve durmadan ilerliyor ki adeta kaybedecek 1 saatimiz bile yokmuş gibi hissediyoruz. Bunun ardında yeni teknolojiler ve yeni aletler geliştiriyoruz ve bu aletlerin hayatımızı kolaylaştırmasını bekliyoruz ama bu beklenti çoğu zaman karşılanmıyor ve yeni aletler beraberinde yeni sorunlar getiriyor bunun ardından da çözümler için uğraşmamız ve geliştirilen çözümleri de pazarlamamız gerekiyor. Bu durumda dijital reklamcılığı adeta vazgeçilmez bir zorunluluk durumuna getiriyor

Dijital reklamcılığı yaparken nelere dikkat etmeliyiz ve neleri yapmaktan vazgeçmeliyiz.

Dijital reklamcılığı yaparken dikkat edilmesi gereken en önemli nokta; hitap edilen kişilerin belirli olması ve onlara ulaşılacak yerlerin daha net olması. Bu durum eski tarz reklamcılık ile dijital reklamcılık arasındaki en belirgin fark diyebiliriz.

Eski tür reklamcılığı yaparken de belirli bir kesime reklamı yapılan ürün pazarlanıyordu ama bu belirli kesim olarak nitelendirdiğimiz gruba ulaşmak bu kadar kolay değildi. Dijital reklamcılık bizlere bu gruba en kolay ve en net olarak nerede nasıl ulaşabiliriz ve en hızlı sonucu nasıl alırız konusunda büyük bir yardım etmektedir.

Nelerden vazgeçmeliyiz noktasına gelecek olursak aslına bakılırsa eski reklamları hatırlamaya çalıştığımız zaman kolaylıkla hatırlayabiliyoruz. O zamanlarda hatırlanmak fiili reklamcılığın en önemli ve vazgeçilmez noktasıydı. Ve bu durumun kaçınılmaz bir sonucu olarak da reklamcılık bu hatırlanmak fiili etrafında şekillenmekteydi. Vazgeçmemiz gereken nokta da tam olarak bu hatırlanmak fiilidir. Artık o kadar hızlı bir hayat yaşıyoruz ki her şeyi o kadar hızlı olarak tüketiyoruz ki bir şeyi hatırlamak bile istemiyoruz. Reklamını gördüğümüz bir ürünü hatırlamak bizler için o kadar yorucu bir hale bürünüyor ki normal olarak hayatımızı kolaylaştırması gereken reklamlar bizlerin hayatını adeta zorlamaya başlıyor. Bu durumun sonucu olarak da hatırlanmak fiilinden vazgeçilmesi gerekiyor.

Dijital reklamcılıkta dikkat edilmesi gereken bir diğer nokta ise ufak detaylar diyebiliriz peki nedir bu ufak detaylar?

Ufak detaylar eski tarz reklamlarda önemsenmeyen ama günümüzde büyük önem arz eden bir noktadır. Örnek verecek olursak. Eski tarz reklamda büyük süslü koca koca kelimeler ekranlarda karşımıza çıkmaktaydı, sürekli yanıp sönen taklalar atan kelimeler belki de o zamanlar insanların dikkatini çekiyor olsa da günümüzde pek işe yaramamakta. Dijital reklamcılıkta reklam o kadar uzun süre reklamı alan kişinin ekranında kalmamakta ve bu kısa süre içerisinde reklamı alan kişi ile reklam arasında bir bağ oluşturmayı zorunlu hale getirmektedir. Bu durumda her ne kadar şaşırtıcı olsa da küçük detaylarda yatmaktadır. Örnek verecek olursak

Bir araba markasının dijital reklamcılık kullanarak reklam verdiğini düşünelim reklamı yapılacak arabanın jantlarının diğer arabalardan daha farklı ve keskin hatlarda olması araba reklamını gören kullanıcının hemen farkını çekmekte ve kısa olan reklamı gösterme süresini bu sayede uzatmaktadır.

Dijital reklamcılıkta bilinmesi gereken en önemli noktalardan biri de reklamların ne zaman ve hangi zaman dilimlerinde kullanıcı karşısına çıkacağıdır. Sabah erkenden bir yemek reklamı görmektense öğleyin gösterilecek yemek reklamının kullanıcı üzerindeki etkisi azımsanmayacak seviyede farklı olacaktır elbette.

Yorum bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.