Etkili Bir Web Tasarımda Olması Gereken Özelikler Nelerdir

Etkili bir web tasarımda mutlaka olması gereken özelikler nelerdir sorusunun cevabı oldukça kapsamlıdır. Ancak bu kapsam içerisinde bir kısım faktörler vardır ki bunlar etkili bir web tasarımının olmazsa olmazlarıdır. Bu özellikleri barındıran siteler uzun süreler popülerliğini yitirmeden kullanıcıları kendilerine çekerek bir web sitesinden beklenen faydanın alınmasını sağlamaktadır.

Web Sitesinde Olması Gereken Özellikler

Birçok özelliğin içerisinden önemli olan web sitesi özellikleri aşağıda belirtilmiştir;

  • Web sitesi kesinlikle kullanıcı dostu olmalı,
  • İyi bir Hosting hizmet sağlayıcısı tarafından desteklenmeli,
  • Mobil uyumlu olmalı,
  • İçerikler eşsiz ve zengin olmalı,
  • Sade ancak şık bir tasarıma sahip olmalı,
  • Mükemmel SEO ayarlarına sahip olmalı,
  • Uygun bir Domain’e sahip olmalı ve uzun süreli olarak hizmet alınmalı,
  • Sosyal medya ile etkileşim içinde olmalı,
  • Etkili bir iletişim sayfasına sahip olmalı,
  • Kolay yönetilebilir olmalıdır.

Kullanıcı Dostu

Web sitenizden istenen verimi alabilmeniz için web tasarımızın kullanıcı dostu olması gerekmektedir. Kullanıcıların sıklıkla aradığı butonlar, menüler göze çarpan noktalarda konuşlanmalıdır. Siteniz çok fazla reklam içermemeli, kullanıcıları kendiliğinden açılan sayfalarla boğmamalıdır. Özellikle ana sayfanız kısa sürede açılmalı ve sitenizin ana fikrini yansıtacak görsel ve sloganlardan oluşmalıdır.

Hosting

Kaliteli bir Hosting hizmeti hızlı ve etkili bir web sitesi için olmazsa olmaz konulardan bir tanesidir. Web sitesinin 7/24 kesintisiz bir şekilde kullanıcılara hizmet verebilmesi için sitenin barındırıldığı hosting firmasının sektörde güvenilirliğini ispatlamış firmalar arasından seçilmesine dikkat edilmelidir.

Mobil Uyum                   

Etkili web sitesi özellikleri arasında oldukça önemli bir yer tutan mobil uyumluluk özelliği, artan akıllı telefon miktarı ile daha da önemli bir hale gelmiş bulunmaktadır. Ayrıca tüm işletim sistemleri ile çalışabilir olması da gerekmektedir. Kullanıcılar akıllı telefonları ile uyum problemi olan web sitelerini genellikle güvenilir veya pratik bulmayarak saniyeler içerisinde terk etme davranışı göstermektedirler.

İçerikler

İçeriğinde zengin ve özgün ayrıca okuyanları sıkmayacak özellikte makaleler bulunduran web siteleri kullanıcılar üzerinde oldukça etkili olmaktadırlar. Kullanıcılar tarafından okunarak sitede belli süreler geçirmesini sağlayan bu içerikler ayrıca SEO içinde oldukça etkili olmaktadırlar.

Sade ve Şık

Kullanıcıları yormayacak onların aradıklarını kolayca bulmasını sağlayacak sade tasarımlar her zaman tercih edilmelidir. Web sitesi tasarımlarında göz alıcı olmaktan ziyade hedefe odaklanmış bir şıklık asıl amaç olmalıdır.

SEO Ayarları

SEO ayarları sayesinde web siteleri arama motorlarında hayat bulmaktadırlar. Web sitenizin arama motorlarında üst sıralarda bulunması ve dolayısıyla daha fazla kullanıcı ile buluşması için mükemmel şekilde yapılmış SEO ayarlarına ihtiyaç duyulmaktadır. Bu sebeple SEO ayarları etkili bir web tasarımda mutlaka olması gereken özelikler arasında önemli bir yere sahiptir.

Domain

Domain süresi bir yıllık satın alma işlemi yapılmış bir web sitesi ile daha fazla bir süre ile sahip olunan Domain arasında ciddi farklar olmaktadır. Arama motorları uzun yıllar kullanılan domaine ve uzun yıllar için tahsis edilmiş site adlarına yapılan aramalarda öncelik vermektedirler. Bu yüzden domain satın alımları ne kadar uzun süreler için yapılırsa o kadar etkili bir web sitesine sahip olunmaktadır. Ayrıca domain adları seçilirken etkili ve kısa adların seçilmesi sitenin popülerliği ve markanın geleceği açısından oldukça önemlidir.

Sosyal Medya

Günümüzde insanlar internette geçirdikleri zamanın yarısında fazlasını sosyal medya siteleri içerisinde geçirmektedirler. Bu yüzden etkili bir web sitesi özellikleri arasında sosyal medya etkileşimi önemli bir yer tutmaktadır. Kullanıcıların sosyal medya hesapları ile kolay giriş yapabildikleri ve site içerisindeki içerikleri sosyal medya hesaplarından kolayca paylaşabilecekleri özellikleri barındıran siteler iyi sonuçlar vermektedirler.

İletişim Sayfası

Google, Yandex harita gibi uygulamalarla etkileşim halinde olan, kolay erişim sağlayan ve iletişim numara butonları barındıran siteler oluşturulmasında web tasarımında dikkat edilmelidir. Böylelikle kullanıcılar web site yönetimi ile kolaylıkla iletişime geçebilmekte ve sorularına cevap alabilmektedirler.  Navigasyon uygulamalarına tek tuşla yönlendirme yapılması ile kullanıcılar fiziki olarak istenen konuma ulaşabilmektedirler.

Kolay Yönetilebilir

Kolay yönetilen web sitesi sayesinde yöneticiler sitelerini kolayca güncelleyebilmekte ve gerektiği zamanlarda pratik olarak bakıma alabilmektedirler. Sürükle bırak özelliği, Türkçe dil kullanımı gibi özellikler yöneticilere ciddi kolaylıklar sağlamaktadırlar.

Yorum bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.