Google Reklam Nedir

Dijital dünyanın en büyük ve en önemli bir parçası olan Google, hayatımızın da ayrılmaz bir parçasıdır. Her gün yeni gelişmeler ile hayatımızı pek çok açıdan kolaylaştırmaya devam etmektedir. En çok tercih edilen arama motoru olmanın yanı sıra fotoğraf depolaması (Google Photos ), Google filmler ve Google kitaplar, e posta hizmeti ( Gmail ), harita ( Maps), yabancı dil çeviri (Google Translate), Google Earth, Google now, Google arts  gibi pek çok alanda geliştirdikleri ve kullanıcılarına sundukları yardımcı programlar ile çok çeşitli ihtiyaçlara yanıt vermektedir. Bir arama motoru olan Google, aynı zamanda ticari dünya içinde oldukça önemlidir. Ürün ya da hizmet satışı gerçekleştirilmesini sağlayan Google Adwords ticaret içinde büyük bir pazar alanı sunmaktadır.

Google Reklamı Nedir?        

Google Ads biçiminde kısaltılan Google Adwords, ticari alanda verdiği hizmetlerden biridir.  Google ‘in reklam hizmeti ile ürün ya da hizmetlerin daha büyük kitlelere ulaşması sağlamaktadır. Kurum, marka ya da şirketin oluşturduğu dijital pazarlama stratejisi ve pazarlama planına uygun olarak reklam yapabilecek bir alandır. Google Ads, dünyada en çok kullanıcıya sahip olan yani dünyanın her bölgesinde pazar ve hedef kitlelere ulaşabilen arama motoru Google ile verilen reklamlar, dijital dünyada ürün ya da hizmet satışının gerçekleştirilmesi ve dolayısı ile de kar elde edilmesini sağlamaktadır. Google Ads’e örnek olarak ankara antalya otobüs bileti almak istediğinizde bunu arama motoruna yazıyorsunuz. Arama motoru öncelikli olarak reklam olanları size göstermektedir. Bu sayede hedef kitlenize hızlıca ulaşabiliyorsunuz.

Google üzerinden gerçekleştirilen Google Ads reklamlarının pek çok türü bulunmaktadır. Google Ads reklam türlerinden biri olan arama ağı reklamları olarak bilinen Google Ads Arama Motoru Reklamları, Google arama motoru ile gerçekleştirilen ve arama sonuçları listesinde mevcut olan sonuçların ilk dördünü ve son üçünü oluşturmaktadır. Diğer reklam türü olan Google Ads alışveriş reklamları ise Google arama motoru arama sonuçlarında mevcut olan sonuçlar listesinin ilk sırasında yer almaktadır ve bir diğer adı da e- ticaret reklamlarıdır.  Banner reklamlar ise Google Ads’in görüntülü reklamları olarak bilinmektedir. Google ile iş birliği yapmış olan milyonlarca web sitesinde belirlenen görsel reklamlar yayınlanır. Youtube reklamları olarak da adlandırılan Google Ads video reklamları ile daha büyük bir hedef kitleye kısa yoldan ulaşmak mümkündür. Google Ads reklamları profesyonel bir biçimde reklam ve kitle takibinin gerçekleştirilmesi gereken bir reklam türüdür.

Google Reklamı Nasıl Hazırlanır?

Kasım 2000’den günümüze faaliyet gösteren Google Ads, reklam verme sürecinde verilen reklamdan ne elde edildiği, reklam ile ilgili ölçümlemeler ve reklamlara yönelik olarak ayrılan bütçeler ile neler başarıldığı gibi bilgilere ulaşma imkânı tanımaktadır. Google’a reklam vermek için öncelikle bir Google hesabı oluşturulmalıdır. Daha sonra reklam verilecek alan ile ilgili anahtar kelimeler belirlenmelidir. Arama hacmi yüksek olan anahtar kelimelerin kullanılması daha fazla ziyaretçiye ulaşmayı ve Google botlarına siteyi daha iyi şekilde ifade etmeyi sağlamaktadır. Bunun için SEO (Arama motoru optimizasyonu) desteği alınabilir.

Mevcut reklam kampanyası için ayrılan günlük bütçe, yayınlanacak reklamın yayın saatleri, reklamın konumunu belirleme ve dil hedefleme vb. Yapılandırılması ve ardından da Google Ads reklam metninin hazırlanması gerekmektedir. Reklam metni hazırlanırken hangi hedef kitleye hitap edildiği ve hangi yönün ön plana çıkarılacağının belirlenmesi önemlidir. Adres bilgisi, konum, iletişim bilgileri, kullanıcı yorumları vb. Gibi uzantıların eklenmesi daha güçlü ve yapılandırılmış bir reklam ile ziyaretçilerin karşısına çıkılmasını sağlamaktadır. Ölçülebilir olan Google reklamları, reklam dönüşümlerinin gözlemlenebilmesi için teşekkür sayfasına bir kod eklenmesine ihtiyaç duymaktadır. Hesap kurulumu tamamlandıktan sonra hesabın faturalandırma sayfasından ödeme yöntemi belirlenmesi gerekmektedir. Bu işlemlerin tamamlanması ile Google Ads reklamı ve Google Ads sayfası tamamlanmış olmaktadır.

Yorum bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.