Instagram Reklamları Nedir? İşletmelere Yararları Nelerdir ?

Günümüzde insanların en çok vakit geçirdiği teknolojik alet akıllı telefonlardır desek sanırım yanılmış sayılmayız. Gün içerisinde akıllı telefonları o kadar fazla kullanır olduk ki yeni bir akıllı telefon çıkacağı zaman diğer akıllı telefon markalarından farkı olarak şarjı öne çıkmaktadır.

Eskiden şekli, içeriği, işletim sistemi gibi durumlar akıllı telefon seçerken bizlerin önemsediği noktalar olsa da artık bu durum değişti diyebiliriz sanırım. Bunun bir sonucu olarak ta reklam verenlerin reklamlarını insanlara göstermek konusunda yardımlarına telefonlar koşmuş durumundadır.

Günümüzde biz insanların sosyalleşmek için kullandığı telefon uygulamaları bizlere reklam göstermeye ve bu durumdan kar elde etmeye başladı. Bu durumun en başında da İnstagram uygulaması gelmektedir. İrili ufaklı milyonlarca marka ve şirket günümüzde İnstagram üzerinden reklam vermektedir.

Instagram reklamları nedir ?

İnstagram bizlere sadece sanal alem üzerinden sosyalleştirmekle kalmamakta reklamcılara da kitlelere ulaşmak adına büyük bir yardımda bulunmaktadır. bizler takip ettiğimiz insanların storylerini izledikten sonra başka bir storye geçeceğimiz zaman aralarda çıkan kısa 10 ila 15 saniyelik ilgi alanımıza uygun reklamlar çıkmaktadır. Bu durum reklam verenler için bulunmaz nimet diyebiliriz çünkü bilgisayar oyunlarından zevk alan insanlara duvar boyası reklamı gösterilmiyor ve bilgisayar parçaları reklamları gösterilmektedir bu durumdan da iki tarafra mutlu olarak ayrılmaktadır. Reklam veren tarafı reklamının etki etmesi sonucunda daha az para ve vakit harcayarak istenilen kitleye ulaşması onu memnun ederken, reklamı alan kullanıcı ise fazla vakit kaybetmeden ilgi alanında reklamlar alarak zaman kaybetmemiş olmaktadır. Genel hatları ile İnstagram reklamları budur ve bu işe yaramaktadır dersek sanırım hata yapmış sayılmayız.

 Instagram reklamları işletmelere ne gibi bir yararı var ?

Akıllı telefonların yaygınlaşması ile biz insanların adeta ellerine yapışmış olan telefonlar sadece birer iletişim aleti olmaktan çıkmış durumdalar. Genç yaşlı demeden her yaşta insan akıllı telefon kullanmaktadır ve bu durumun bir sonucu olarakta sosyalleşmek için instagram gibi uygulamalar kullanmaktadırlar. Bunun bir sonucu olarakta reklam veren işletmeler fazla vakit harcamadan istenilen gruba ulaşmış olmaktadırlar.

İnstagrama reklam vermenin bir diğer önemli faydası ise müşteriler ile direkt olarak iletişime geçebilme kolaylığı diyebiliriz. Örnek verecek olursak; Telefon kılıfı satan bir işletme instagram yardımı ile reklam verdikten hemen sonra müşterinin kendi telefon modeline uygun bir kılıf olup olmadığı konusunda direkt mesaj butonu yardımı ile iletişime geçmesi sanırım reklam veren açısından bulunmaz bir durumdur desek yanılıyor olamayız.

İnstagram reklamlarının işletmeler için bir diğer yararına gelecek olursak günümüz hızlı akan dünyasında insanlar uzun ve sıkıcı televizyon reklamlarını görmektense bir an evvel geçebilecek veyahut dikkatini çeken bir durum olursa tekrar tekrar izleyebileceği veya kayıt edip sonra izleyeceği bir konumda bulunması diyebiliriz.

İşletmeler için verilecek bir diğer örnek ise; ürünün detaylı görüntüsünün paylaşılıyor olabilmesi ve ürünü kullanan insanlar ile ilk defa kullanacak insanların bir arada olması diyebiliriz. Bu durum reklam veren için satılan ürünün iadesi gibi durumların önüne olabildiğince geçilmesini sağlamakla berber, piyasaya yeni çıkan ürünün kolayca insanlar arasında yaygınlaşmasını da sağlamaktadır. İşletmeler için büyük ücretler ödemekten kurtaran ve bunun sonucunda da önemli bir geri dönüş alabildikleri İnstagram üzerinden reklam verebilme durumu ilerleyen  aylarda ciddi sayılara ulaşabileceği öngörüsünde bulunmak sanırım bizler için sürpriz bir durum olarak sayılmaz.

Yorum bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.