Logo Nedir?

Logo bir veya birden fazla kelime ile oluşturulan basılı ya da dijital olarak kullanılan simgelere denilmektedir. Logo tasarımı ise logoyu oluşturmak için yapılan tasarımlarına denilir. Logoların logotype olarak entegre edilmesi gerekmektedir. Yani logoların bir şeyi temsil etmeleri gerekir. Amblem ve logo birbiri ile sıkça karıştırılmaktadır. Fakat aralarında farklar bulunmaktadır. En belirgin fark ise logolar sadece yazılardan oluşurken amblemler ise logoları da içinde bulundurabilen simgelerdir. Bu fark ile birbirinden ayrılırlar.

Logo Tasarımının Amacı Nedir?

Logo tasarımı yapılmasının amacı bir hizmeti, ürünü ya da işletmeyi markalaştırmaktır. Bu yüzden logo tasarımının önemi büyüktür. Logo bir işletmenin tabelasında, kartında, sosyal medyasında veya web sayfasında olacağı için logonun profesyonel bir şekilde tasarlanması gerekmektedir. Logoları tasarlayan tasarımcılar bulunmaktadır. Logo aynı zamanda kurumsal kimliği ortaya koymaktadır. Bu nedenle kurumsal kimlikle bağdaşacak renkte, fontta ve yazıda bir logo tasarlanmalıdır. Profesyonel olarak yapılmayan logolar kalitesiz ve basit durabilmektedir. Bu nedenle logoların uzman ve deneyimli kişiler tarafından tasarlanması gerekmektedir. Örnek olarak logoda geçecek kelimeler otobüs bileti al şeklinde ise logonun tasarımında da otobüs ile ilgili tasarımlar yapılmalıdır.

Logo Tasarımı Nasıl Yapılır?

Logo tasarımı hem profesyonel hem de amatör şekilde yapılabilmektedir. Profesyonel olarak yaptırılmak istendiğinde logo tasarımcısı ile konuşmak gereklidir. Kişisel olaraktan amatör bir şekilde logo tasarlanabilmektedir. Fakat dijital bir ortamda logonun tasarlanabilmesi için bazı programlara gerek duyulmaktadır. Bu programlar ile birlikte sadece logonun içerisinde yazılacak yazıyı doldurmak logonun tasarlanabilmesi için yeterli olmaktadır. Profesyonel logo tasarlayan tasarımcılar ise şu adımları izlemektedirler;

 • Bir strateji belirlenmesi: Stratejinin belirlenmesi logonun oluşturulma sürecine yön vermektedir. Bu nedenle tasarımdan önce ilk olarak logo ile ilgili bir strateji belirlenmelidir.
 • Anlam bulunması: Logo küçümsenecek ya da önem verilmeyecek bir şey değildir. Aksine logo bir işletmenin ya da markanın kişiliğini, mesajını ve fikirlerini gösteren bir sembol gibidir. Bu nedenle anlamı oldukça büyüktür. Tasarım yapılırken bir anlam duygusu ile hareket edilmelidir.
 • Logo tipinin seçilmesi: Logolar farklı boyut, font ya da renkte olabilmektedirler. Markayı ya da işletmeyi en iyi şekilde yansıtacak logo tipinin bulunması gerekmektedir.
 • Fazla fikir üretmek: Çok sayıda logo tasarımı fikri bulmak en iyisini bulmaya yaklaştırır. Bu nedenle çok sayıda örnek tasarımlar yapılmalıdır.
 • Pratiklik: Logo tasarımı yaparken çok yönlü düşünülmesi gereklidir. Çünkü logonun bir defterde, giyside, t-shirtte ya da makyaj malzemesinde nasıl duracağını önceden kestirmek ve denemek gereklidir. Böylece her alana uygun bir logo tasarlanabilir.
 • Geri bildirimleri dikkate almak: Logo tasarlarken etraftan yorum almak ve gelen yorumları dinlemek logoya çok yönlü bakılmasını sağlamaktadır. Bu nedenle iyi ya da kötü her türlü yorum tasarım aşamasında dikkate alınmalıdır.
 • İnceleme: Tasarım yapılırken logo tekrar tekrar incelenmelidir. Böylece kusursuz bir logo ortaya çıkacaktır.

Logo Tasarlanırken Nelere Dikkat Edilmesi Gerekilir?

Logo tasarımı yapılırken dikkat edilmesi gereken bazı hususlar bulunmaktadır. Bu hususlara dikkat ederek son derece profesyonel ve kaliteli logolar ortaya çıkabilmektedir. Logoların basit ve kalitesiz durmaması gerekmektedir. Logolar işletmeyi ya da markayı simgelemektedir. Bu nedenle logonun çok iyi yapılmış olması gerekmektedir. Logo tasarımı yapılırken dikkat edilmesi gereken hususlar şu şekilde sıralanmaktadır;

 • Logoyu dijital ortamda tasarlarken hangi programdan tasarlandığına dikkat edilmelidir. Çünkü logolar basılı ortamlara girdiğinde boyutları büyütülüp küçültülebilecektir. Bu nedenle logo vektörel tasarım programları ile tasarlanmalıdır. Bu programlar ile tasarlanan logolar büyütüldüğünde ya da küçültüldüğünde çözünürlüğü bozulmaz.
 • Logodaki yazılar okunaklı olmalıdır. Bu nedenle kullanılacak yazının fontu ve boyutuna dikkat edilmelidir.
 • Logo tasarımında üçten fazla renk kullanılmamalıdır. Fazla renk kullanılması hem maliyeti artıracaktır hem de karmaşıklığa neden olacaktır. Logoda renkleri olabildiğince sade tutmak gereklidir.
 • Logo işletme ya da marka ile ilgili olmalı, onun hakkında bir izlenim oluşturulmalıdır. Bu nedenle alakasız bir tasarım yapılmamalıdır.
 • Logo tasarımı yapılırken mutlaka özgün olunmalıdır. Farklı bir markanın ya da işletmenin logosuna benzeyen bir logo yapılması markanın imajını zedelemektedir. Bu nedenle özgünlük tasarım yapılırken dikkat edilmesi gereken en önemli hususlardan biridir.

Yorum bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.