Sosyal Medya Danışmanlığı Nedir? Görevleri Nelerdir?

Sosyal medya danışmanı günümüzde çok sık karşımıza çıkmaktadır. Son 5-6 yıldır yaygınlaşan bir meslektir. Sosyal medya platformlarının tüm dünyada milyonlarca kişi tarafından kullanılması ile birlikte sosyal medya platformları farklı bir hal aldılar. Ve bu platformlar ile ilgili yeni birçok meslek dalı ortaya çıktı. Ve bu meslek dallarından birisi de sosyal medya danışmanıdır. Sosyal medya danışmanları birçok platform üzerinden danışmanlık vermektedir. Bazı görevleri bulunmaktadır. Bu görevleri yerine getirerek mesleklerini icra etmektedirler. Sosyal medya platformlarında öne çıkmak için sosyal medya hesaplarının iyi yönetilmesi gerekmektedir. Bu da sosyal medya danışmanlarının alanına girmektedir.

Sosyal Medya Danışmanı Nedir?

Sosyal Medya Danışmanı firmalar, kurumlar ya da kişiler ile çalışmaktadır. Onların adına sosyal medya platformlarındaki hesapları yönetirler. Sosyal medya üzerinden bir algı yönetimi yaparak hesaba karşı bir sempati kazandırılmasını amaçlamaktadırlar. Markaların ya da kişilerin marka değerlerini yükseltmesini sağlarlar. Sosyal medya danışmanları sosyal medya hesaplarında daha çok psikolojik kısım ile ilgilenmektedirler. Danışmanlar ellerindeki malzemeleri kullanarak işletmelerin ya da markaların özgün bir şekilde tanıtılmasını ve müşteri elde etmelerini sağlamaktadır. Hemen hemen her marka ya da kurum sosyal medya kullandığı için sosyal medya danışmanları bu markalar içerisinde öne çıkmayı sağlamaktadır.

İşletmelerin başarılarını büyütmek için bir sosyal medya danışmanı ile çalışmaları gerekmektedir. Çünkü potansiyel müşterilerin büyük bir kısmı sosyal medya hesaplarında yer almaktadır. Bu yüzden bu platformlar üzerinden tanıtım ve reklam yapmak geri dönüş alabilmek için önemlidir. Sosyal medya danışmanı hem küçük işletmeler ya da markalar için hem de büyük işletmeler için oldukça önemlidir.

Sosyal Medya Danışmanın Görevleri Nelerdir?

Sosyal medya danışmanının görevleri tamamen sosyal medya üzerinden olmaktadır. Sosyal medya hesaplarının yönetimi, hedef kitle iletişimini kurma, organik takipçi elde etme, içerik üretmek ve geliştirmek, reklam çalışmaları yapmak, pazarlama fikirleri geliştirmek gibi başlıca görevleri bulunmaktadır. Sosyal medya danışmanları bir nevi satış danışmanı rolündedirler. Hedefleri sosyal medya hesabı üzerindeki etkileşimi artırmaktır. Sosyal medya danışmanları ilk olarak hesap profillerini düzenlemek ile işe başlamaktadırlar. Profilde yer alan bilgilerin düzenlenmesi ya da eklenmesi gibi işleri yaparlar. Diğer bir görevi ise sosyal medya hesabı yönetiminin analizini yapmaktır.

Hesap üzerinde yer alan içerikler ile ilgili analizlerini yapmaktadırlar. Bu analizlerde içeriğin görsel ile uyması, paylaşımların sıklığı ve kullanıcı etkileşimleri gibi analizlerini yaparlar. Aynı zamanda danışmanların sektör araştırması yapmaları da görevleri arasında yer almaktadır. Sektör araştırması yaparak yapılacak çalışmalara şekil verirler. Rakip firmaların da analizini yaparak onlar hakkındaki artıları ya da eksileri öğrenerek bu artıların nasıl üstüne çıkılacağı gibi çalışmalar yapmaktadırlar.

Sosyal medya danışmanının son ve en önemli görevi ise içerikleri planlamaktır. İçerikler sosyal medya hesaplarında en dikkat çekici şeylerdir. Bu nedenle içerikler hedef kitleye yönelik, bilgilendirici, ilgi çekici ve yaratıcı olmalıdır. Yaptıkları çalışmalar ile birlikte markanın güncel kalmasını sağlarlar. Stratejiler oluşturarak sosyal medya üzerinden markanın büyümesini sağlamaktadırlar. Aynı zamanda sosyal medyada bulunan insanlar ile marka arasında bir güven bağı oluşmasını sağlarlar. Marka için kampanyalar, anketler ve etkinlikler düzenlerler. Sosyal medya danışmanı görevleri bu şekilde olmaktadır.

Sosyal Medya Danışmanlığının Çalıştığı Alanlar Nelerdir?

Sosyal medya danışmanı birçok alanda çalışabilmektedirler. Markalar ya da işletmeler birçok sosyal medya platformu üzerinde yer alabilmektedir. Sosyal medya danışmanlarının çalıştığı alanlar Facebook, Pinterest, Twitter, İnstagram, Youtube, Google, Foursquare ve Linkedin’dir. Bu platformlar işletmelerin hangi alanda olduğuna göre değişkenlik göstermektedir. Fakat Sosyal medya danışmanlığı tüm sosyal platformlar üzerinden hizmet vermektedirler.

Yorum bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.