Web Tasarım Nedir? Nasıl Yapılır?

Metinlerden ve görsellerden oluşan web sitesinin bir düzen içerisinde sunulmasına web tasarım adı verilmektedir. Web tasarımı yapan kişilere web tasarımcısı ya da web masterı denilmektedir. Dijital bir dünyada yaşanıldığından dolayı web sitelerinin her zamankinden daha iyi olmaları gerekmektedir. Çünkü yaşam standartları, gelişen dünya ve alışkanlıklardan dolayı hemen hemen herkes internet kullanmaktadır.

Bu nedenle insanlar bir şey aradıklarında ya da almak istediklerinde ilk olarak web sitelerini araştırmaktadır. Aynı zamanda e-ticaret gibi kavramlar hayatımıza fazlasıyla girdiği için web siteleri arasında bir rekabet vardır. Bu rekabette öne çıkabilmek için web sitesinin tasarımları ilgi çekici, kaliteli ve düzenli olması gerekmektedir. Sonuç olarak web tasarımı internet dünyasında bir adım öne çıkmak için oldukça önemlidir.

Web Tasarımı Nasıl Yapılır?                    

Web tasarımı yapma oldukça zor bir işlemdir. Tasarımı yapmak için mutlaka bu alanda uzman olmak gerekmektedir. Web tasarım yapılırken birkaç önemli adım bulunmaktadır. Bu adımların takip edilmesi ile birlikte web sitesinin tasarımı yapılmaktadır. Bu adımlar şu şekildedir;

Projenin belirlenmesi: Tasarım yapılırken ilk yapılacak olan şey projenin belirlenmesidir. Bunun için de ilk olarak sitenin ne amaçla yapılmak istendiği önemli olmaktadır. Site kurumları ya da kişileri tanıtmak içinde yapılabilir, kurumların yaptıkları faaliyetleri göstermek için de. Bunun için ilk olarak web sitesinin yapılış amacı belirlenmelidir.

Kurumsal kimlik çalışması: Web sitesi açılmadan bir kurumsal kimlik hazırlanmalıdır. Kurumsal kimliğin içerisinde logo, slogan ya da renk gibi öğeler kurumsal öğeleri oluşturmaktadır. Bu nedenle bunların belirlenmesi gerekmektedir.

Grafik Tasarım: Grafik tasarımda web sitelerin görsel düzenleri yapılmaktadır. Sayfada kullanılacak grafik, fotoğraf ve resimlerin özenle seçilerek sayfa içerisinde uygun bir yerde konumlanması gerekmektedir. Web tasarım için grafik tasarımı en önemli adımlardan biridir. Bu yüzden dikkatli bir şekilde yapılması gerekmektedir.

Web Sayfası Kodlama: Arama motorlarında web sitelerin görünebilmeleri için bir koda ihtiyaçları vardır. Bu kodlar ASP, HTML, SQL, Python ya da JavaScript gibi program dillerinde yapılır.

CMS: CMS yani içerik yönetim sistemi de web tasarım yapılırken uygulanan adımlar arasında yer almaktadır. MS bir yazılım türüdür. Ve bu yazılım ile birlikte web sitelere grafik, fotoğraf, tablo, metin ya da videolar eklenip veya çıkarılabilmektedir. MS yazılımı aynı zamanda web sitesi sahibinin bir web tasarımcıya ihtiyaç duymadan siteyi güncellemesine yardımcı olur.

Test Süreci: Her web tasarım yapılırken mutlaka bir test süreci olması gerekmektedir. Bu test sürecinde web sitesi ile ilgili eksikler ya da yanlışlar bulunarak tamamlanmaktadır. Test sürecinde web sitesinin mobil cihazlarda görünümü, sayfanın açılma hızı ve görsellerin nasıl durduğu gibi kontroller gerçekleştirilir. Bu nedenle web sitenin açılmadan önce test sürecine girmesi kusursuz bir web sitesi için önemli olmaktadır. Test sürecinden sonra web tasarım işlemi tamamlanmış olur. Ve web sitesi yayımlanmak için hazır hale getirilir.

Web Tasarımının Önemi

Web tasarım yaptırmak oldukça önemlidir. İyi ve kaliteli bir web sitesinin kazandırdıkları şu şekilde sıralanabilmektedir;

  • Müşterilere güven verir.
  • Arama motorlarında çıkar ve daha çok kişiye ulaşır.
  • Web siteleri sayesinde coğrafi uzaklıklar önemsiz olacaktır. Firmanın bulunduğu şehir ile dünyada başka bir şehir arasında bir fark olmayacak ve daha çok insana erişecektir.
  • Firmalara ya da kişilere olumlu bir prestij ve imaj katacaktır.
  • Tanıtım ve reklam masraflarından web tasarımı ile birlikte kurtulabileceklerdir.
  • Web siteleri 7/24 açık olduğundan dolayı günün her saatinde para kazanabileceklerdir.
  • Web tasarımı yapılmış bir web sitesi profesyonellik göstergesidir.
  • Pazarlama ve satış gelirlerinde artış olacaktır.

Yorum bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.