SEO

Google İlk Sayfa (SEO)

SEO; terim olarak İngilizce üç kelimenin bir araya gelmesi oluşan öbeklerin baş harfleridir. Açılımını yapmak gerekirse “Search Engine Optimization” olarak değerlendirebiliriz. Türkçe anlamı “Arama Motoru Optimizasyonu” şeklindedir. Peki, ne işe yarar? Hangi alanda kullanılır? Faydaları ve yararları nedir?

İnternetin gelişimi ve ilerlemesiyle git gide rağbet görmeye başlayan ve internet ile içli dışlı olan kimselerin sürekli olarak dillerinde dolanan bu kavram, web siteleri için çok önemli ve kesinlikle uygulanması ve dikkate alınması gereken en önemli uygulamadır.

Arama Motorları (Google) Mantığı ve Amacı

Bilindiği üzere bir web tasarımı yapıldıktan sonra o web sitesini yaşatmak ve hayatta tutmakta web sitesinin yapımı kadar gerekli bir husustur. İşte bu noktada SEO (Seo Optimizasyonu) devreye girmektedir. Çünkü web sitelerini yaşatan ve ayakta tutan en önemli etkenler arama motorlarıdır.

Başlıca; Google, Bing ve Yahoo olarak nitelendirebiliriz. Fakat her gün yenilenen ve değişen algoritması ve arama sonuçlarındaki benzersiz kalitesi ve teknolojisi nedeniyle Google Seo Optimizasyonu ile ilgili konulara değineceğiz.

En başta Google olmak üzere tüm arama motorlarının en büyük amacı, kendileri üzerinden bir arama sorgusu gerçekleştirildiğinde kullanıcılarına en etkili, faydalı ve bilgilendirici sonuçları göstermek, onlara aradıklarını bulmak ve temin etmek, kullanıcılarını memnun bırakmak düşüncesi bulunmaktadır.  Çünkü var oluş sebepleri budur. Her ne olursa olsun bir internet kullanıcısı herhangi bir bilgi için ona başvurduğunda kesinlikle etkili ve doğru sonuçlar göstermek zorundadır. Aksi takdirde o internet kullanıcı bir daha itibar etmeyeceğini bilir. İşte bu mantık üzerinde tüm çalışmalarını yürüten ve dünyaca ünlü, süper zeka IT mühendisleri bünyesinde barındırarak her geçen gün arama sonuçlarındaki kalitesini yükselten ve en gerçekçi sonuçları kullanıcısı ile buluşturan Google, şuan bu alanda dünya devi konumunda olup, internet bel kemiği sıfatını taşımaktadır. Bu nedenle web sitesi sahibi olan tüm firma, kurum ve kuruluşlar web siteleri için google seo optimizasyonu hizmeti almak ve google sonuçlarında en üst sayfa ve sıralarda bulunmak arzusu içinde olmaktadır.

Google Seo Optimizasyonunu şu şekilde tanımlayabiliriz;
Faaliyet gösterdiği alandaki bir web sitesinin metinsel, görsel, yapısal, yazılım hataları ve kusurları vb. konularda tamamen google ve diğer arama motorları ile uyumlu, google ve diğer arama motorları botlarının(örümceklerinin) web sayfalarında rahatça dolaşımının sağlanabilmesi, web sitesinin devamlı ve sürekli olarak güncel faydalı içeriklerle dolu olması, yenilenmesi, eklenmesi gibi konuların tümünün seo optimizasyonu yapılacak web sitesine uygulanması olarak nitelendirebiliriz.

Seo Optimizasyonu Nasıl Yapılır?

Var olan bir web sitesinin ya da yeni tasarımı yapılacak olan bir internet sitesinin google ve diğer arama motorları için seo optimizasyonu hizmetinin birçok aşamaları ve Seo Teknikleri mevcuttur. Şuan için en seo optimizasyonunda en etkili ve kalıcı sonuçlar veren seo teknikleri ile ilgili bilgiler vereceğiz.

1. Seo Optimizasyonu Tekniği – Görsel Tasarım

Seo Optimizasyonu yapılacak web siteniz için ilk kural, görsel web tasarımınızın etkili, ilgi çekici ve akılda kalıcı olmasıdır. Çünkü bir internet kullanıcısının aradığı bir bilgiyi sizin web sitenizde bulması her şey değildir. Web sitenizi ziyaret eden kullanıcılar siz de var olan şeyi bulduklarında web sayfalarınızda canları sıkılmadan, gözleri yorulmadan rahatça bulunabilmelidir. Bunu da hoş bir görsel tasarımla, renk uyumlarına dikkat ederek, yazı puntolarının da metinsel bilgileri rahatça görülebilecek boyutta olması ile sağlayabilirsiniz.

2. Seo Optimizasyonu Tekniği – Kusursuz Yazılım ve Kodlama

Google ve diğer arama motorları, web sayfalarınızda bulunan kaliteli ve özgün içeriklerinizi örümcekler(botlar) vasıtasıyla inceleyerek veri merkezine (data) ulaşımını sağlamaktadır. Arama motoru örümcekleri (botlar) web sayfalarınızın ön yüzlerinde ki bilgileri değil yazılım kaynağınızda bulunan kod yapınızı inceleyerek tarama yapar. Bu nedenle yazılım alt yapınız, kod hataları ve kusurlarının olabildiğince en düşük seviyede bulunması ve modern kodlama dillerine uygun ve uyumlu olarak dizayn edilmesi gerekmektedir. Aksi halde Google ve diğer arama motorları web sayfalarınızı incelemek ve taramakta güçlük çekecek ve veri merkezine web sayfalarınızı ulaştıramayacaktır. Bu nedenle web siteniz Google ilk sayfa ve sıralarında bulunmayabilir.

3. Seo Optimizasyonu Tekniği – Meta Tag, Title, Description, Keyword

Google optimizasyonu yapılacak web sitenizde bulunacak tüm sayfaların arama motorlarına uyumlu olarak dizayn edilmesi gerekir diye daha önce bahsetmiştik. Aynı şekilde, seo optimizasyonu yapılacak web sayfalarınızda arama motorları için uyulması ve uygulanması gereken altın kurallar vardır. Bunları şöyle sıralayabiliz;

 • Web sayfanızın içerisinde geçen etkili anahtar kelimelerle dolu bir sayfa başlığı (title) kullanmalısınız.
 • Web sayfanızın içeriği ile uyumlu etkin anahtar kelimeler ile ilgili bir açıklama metni (desciption) oluşturmalısınız.
 • Web sayfanızın genellikle bulunmasını istediğiniz etkin anahtar kelimeler (Keyword) belirtmelisiniz.
  Örneklerle belirtmek gerekirse; (Sitenizin kod yapısına eklenmelidir.)

  Sayfa başlığı <title> Mobilya Ürünleri, Mobilya Modelleri, Yeni Mobilya Ürünleri </title>

  Sayfa Açıklaması (Description) <meta name=”description” content=”Firmamız Mobilya Ürünleri, Mobilya Modelleri, Yeni Mobilya Ürünleri alanlarında kurumsal ve profesyonel olarak hizmetler sunar. ” />

  Sayfa Anahtar Kelimeleri <meta name=”keywords” content=” Mobilya Ürünleri, Mobilya Modelleri, Yeni Mobilya Ürünleri ” />

4. Seo Optimizasyonu Tekniği – Özgün, Kaliteli ve Faydalı İçerik

Google ve diğer arama motorlarının daha önce de belirttiğimiz üzere, amaçları ve mantıkları, insanlara aradıkları şeyler ile ilgili birebir doğru, etkili, gerçek ve fayda sağlayan içerikler sunmak ve onlara aradıkları şeyleri vermektir. İşte siz de bu mantık ile yola çıkarak, faaliyet gösterdiğiniz alan ile ilgili insanlara fayda sağlayacak, onları bilgilendirecek ve aydınlatacak metinsel ve görsel bilgiler barındırarak Google ve diğer arama motorlarının gözdesi olabilir, faaliyet gösterdiğiniz tüm arama ve sorgulamalarda google de ilk sayfa ve sıralarda bulunabilirsiniz. Unutmayınız, web sitenizin insanlara daha önce sunulmayan ya da daha önce verilenden daha kaliteli ve özgün bir şeyler ile insanlara fayda sağlayan bilgiler ile dolu olması gerekir. Google, web sitenizde bulunan her şeyin kopya olup olmadığını anlayabilecek seviyededir. Kesinlikle bir başka web sitesinden kopya hiçbir şey kullanılmamalıdır. Aksi halde google sizi bünyesinden çıkarır, cezalandırır veya uzaklaştırır.

Firmamız, Google Seo Optimizasyonu hizmetinde yılların vermiş olduğu bilgi, birikim ve tecrübe ile profesyonel ve kurumsal olarak faaliyet göstermektedir.

 

Sizleri de iş ortağımız olarak görmekten kıvanç duyacağız.